Tüm Kategoriler
  Filters
  Tercihler
  Arama

  En iyi antioksidan - Enginar

  En iyi antioksidan - Enginar

  Antioksidan İçeriği

  Antioksidanlar kalp hastalıklarının, bazı kanser türlerinin Alzheimer ve diğer kronik hastalıkların risklerinin azaltılmasında etkendir. Iki güncel çalışma enginar çok yüksek düzeyde antioksidan içerdiğini göstermektedir.

  2004 yılında; Amerika İlaç ve Gıda Dairesi araştırmacıları Amerka Birleşik Devletleri'nde tüketilen 100'den fazla gıdanın antioksidan düzeylerini ölçtüler. Wu ve arkadaşları fasulyenin (kırmız, pinto), pişirilmiş enginar kalbinin ve Russet patateslerinin tüm sebzeler içerisinde en yukarıda yer aldığını buldular, ancak pişirilmiş enginar kalpleri 7,904 toplam antioksidan kapasiteleri ile tüm taze sebzeler içerisinde en iyi antioksidan kaynağı olarak tepit edildiler. 2.000 veya daha fazla toplam antioksidan kapasitesine sahip olan gıda maddeleri antioksidan içeriği açısından zengin olarak adlandırılırlar. Pişirme bazı gıda maddelerinin antioksidan içeriğini negatif olarak etkiler fakat enginar üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Çalışma kendi alanında bir ilktir ve şu ana kadar yapılmış gıda antioksidanları üzerine en geniş analizdir.

  2006 yılının Temmuz ayında yayınlanan bir çalışma ABD'de tüketilen 1.113 adet yiyecek ve içeceğin Antioksidan içeriğimi ölçmüştür. Halvorsen ve arkadaşları her bir porsiyonun antioksidan konsantrasyonunu sıraladılar. Sonuçlar bir önceki çalışmayı doğrulamaktadır, sonuçlar ½ kase pişirilmiş enginarların şaşırtıcı bir şekilde yüksek seviyede (3.559 mmol/porsiyon) antioksidan içerdiklerini ve bu oranın ölçülen tüm sebzeler içerisinde en yüksek değer olduğunu göstermektedir. Ek olarak, enginar tum yiyecek ve içecekler arasında toplam antioksidan içeriği açısından 4. sırayı almaktadır. Bu çalışma herhangi bir endüstriyel sponsor olmadan gerçekleştirilmiş ve antioksidan içeriği üzerine yayınlanmış en geniş analiz olarak 2004 yılında yapılan çalışmanın yerini almaktadır.

  Blog Arşivi