Tüm Kategoriler
  Filters
  Tercihler
  Arama

  Enginarın kolesterol düşürmedeki etkileri

  Enginarın kolesterol düşürmedeki etkileri

  Enginar, güçlü choleretic aktivitesi ile(karaciğer da ki safra salgılarını teşvik) karaciğerdeki choleretics kolesterol atılımını

   artırarak kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

  Enginar bitkisinin yapraklarında çok yüksek konsantrasyonda bulunan Sinarin denilen kimyasalın kolesterol düşürme yeteneğini Avrupalı bilim adamları ilk kez 1970 yılında keşfetti.Luteolinis olarak adlandırılan ve Enginarda bulunan bir bileşik de aynı zamanda LDL kolesterol azaltmaya yardımcı olduğuna inanılıyor. .

  50 gün süre ile otuz hastaya Günde ortalama 500 miligram saf Sinarin verildi ve Plasebo gurubu ile karşılaştırıldığında trigliserid ortalama yüzde 15 azalma ile birlikte total kolesterol seviyesinde de yüzde 20 azalma görülmüştür.

  6 hafta 143 hastada plasebo kontrollü klinik çalışmada LDL kolesterol düşürmek için enginar yaprağı ekstresi(ALE) etkinliğini göstermiş,ekstreyi alan grupta toplam kolesterol azalma plasebo grubu için %8.6 ile karşılaştırıldığında %18.5 oldu. ALE gurubunda LDL kolesterolü düşürüyor(,plasebo için%22.9 den % 6.3indi)LDL kolesterol/HDL kolesterol oranı oranı ALE gurubunda %20.2 ve plasebo gurubunda %7.2 lik bir düşüş gösterdi.

  Blog Arşivi